Príznaky nádoru mozgu rozhodne nepodceňujte. Radšej ich riešte včas!

mozog

Príznaky nádoru mozgu môžu byť dlhú dobu nerozoznateľné alebo zameniteľné s iným problémom, preto takému stavu aj týmto príznakom vždy venujte dostatočnú pozornosť, ktorú si rozhodne zaslúži. Ako u každého nádorového ochorenia platí, že čím skôr liečba začne, tak tým je väčšia šanca na úplné vyliečenie.

Najčastejšie príznaky nádoru mozgu

Príznaky nádoru mozgu o sebe často dávajú vedieť poruchou mozgu, preto najčastejším symptómom môže byť epileptický záchvat, ktorý môžete prekonať. Ďalej sa môže jednať aj o iné poruchy tela, napríklad o nemožnosť ovládania končatín.

Vždy záleží, kde je ložisko nádoru v mozgu uložené a ktorú časť utláča. Môžete napríklad prísť o možnosť hovoriť alebo strácať rovnováhu za chôdze.

Ak máte niektoré z týchto príznakov, tak je rozhodne lepšie vyhľadať lekársku pomoc, a to aj keby sa malo jednať o planý poplach.

Dá sa tento typ nádoru liečiť?

Aj v prípade, že na sebe sledujete príznaky nádoru mozgu, tak ešte neprepadajte panike. Nič nie je stratené, pretože naše moderná medicína si dokáže poradiť aj s týmto problémom. Ako bolo napísané na začiatku, tak vždy záleží, ako rýchlo sa s liečbou začne.

Podľa rozsahu nádoru potom lekári volia z niekoľkých spôsobov liečebných postupov. V prípade diagnózy nádoru mozgu vás môže čakať operácia, chemoterapia alebo ožarovanie v protónovom centre.

Ďalšie príznaky nádoru mozgu

Z dôvodu nárastu nádoru v hlave môže vznikať syndróm intrakraniálnej hypertenzie. Pod týmto termínom si môžete predstaviť väčší pretlak v hlave. Tento tlak sa potom prejavuje neznesiteľnou bolesťou hlavy, vracaním alebo poruchami zraku a ďalšími príznakmi.

To, či sa jedná naozaj o nádor na mozgu, väčšinou spoľahlivo dokáže určiť magnetická rezonancia, ale väčšina pacientov prvýkrát zamieri na CT vyšetrenie, ktoré je ďaleko dostupnejšie. A až v ďalších pochybnostiach  mieri na vyšetrenie na magnetickej rezonancii.

Dnešná veda už je naozaj veľmi ďaleko a ešte pred operáciou mozgu dokážu lekári presne zmapovať, kde sa nádor nachádza. Nádor sa mapuje preto, aby nedošlo k porušeniu inej dôležitej časti mozgu aby liečba dopadla čo najlepšie.

zdroj: náš pacient cz com

You Might Also Like