Zázračné vlastnosti levandule a recept na levanduľový čaj, limonádu a olej

50042315_2ae177cf30f565_full

suroviny

Levanduľový čaj:

2 lyžičkysušená levanduľa
1 hrnček horúca voda

Levanduľová limonáda:

1 hrnček med
5 hrnček ovvoda
1 lyžica sušená levanduľa
6 ks citrón
levanduľovej vetvičky na ozdobu
ľad a plátky citróna

Levanduľový olej:

olivový olej
sušené kvety levandule (nie rastliny, len kvety)

postup prípravy

 

Levanduľa pochádza z latinského slova lavare , čo v preklade znamená umývať sa. Už v minulosti ľudia využívali túto blahodarnú rastlinu do kúpeľa, používali ju v kozmetike a tiež na lekárske účely, ako zaručený prostriedok proti kašľu.

Vyrábali z nej parfum a tiež ju využívali aj pri varení a pečení.
Z rastliny sa zbierajú hlavne kvety, a to tesne pred ich rozkvetom.Suší sa vo zväzkoch na tmavom, suchom a teplom mieste.

V kuchyni sa nevyužívajú len kvety, ale aj listy. V malom množstve ich môžeme pridať k mäsu, rybám, hodí sa aj do šalátov alebo ju môžete kombinovať s rôznymi inými bylinkami, napríklad rozmarínom, bazalkou, … Levanduľové listy tvoria neoddeliteľnú súčasť provensálskeho korenia.

levanduľový čaj

Z levandule si môžete pripraviť chutný čaj, ktorý blahodarne pôsobí proti plešivosti, zmierňuje svalové kŕče a priaznivo pôsobí pri reumatických ochoreniach. Čaj má príjemnú vôňu a tiež pomáha pri bolestivej menštruácii, či bolestiach hlavy.

Na prípravu čaju budeme potrebovať : 2 lyžičky sušený levanduľový kvet a 1 hrnček horúcej vody.

Postup: Levanduľové kvety zalejeme vriacou vodou a necháme 5 minút lúhovať. Potom čaj scedíme a po malých dúškoch popíjame. Čaj pijeme 3x denne. Pri žalúdočných ťažkostiach čaj nepijeme.

levanduľová limonáda

Ak nemáte v obľube teplé nápoje, môžete si pripraviť aj levanduľovou limonádu.

Budete potrebovať: 1 hrnček medu, 5 hrnčekov vody, 1 lyžica sušenej levandule, šťavu zo 6 citrónov a vetvičky levandule na ozdobu.

Postup: Vodu (3 hrnčeky) privedieme do varu a necháme chvíľu vychladnúť. Touto vodou zalejeme kvety levandule a pridáme med. Necháme 20 minút lúhovať a potom šťavu scedíme, prilejeme citrónovú šťavu a 2 hrnčeky vody. Dáme vychladiť a podávame s kockami ľadu a plátkom citróna a vetvičkou levandule.

levanduľový olej

Známy je aj levanduľový olej, ktorý sa používa v kozmetike.Zregeneruje unavené telo, upokojí svalové a nervové napätie.Priaznivo pôsobí pri popáleninách a upokojuje pokožku po opaľovaní. Má protizápalové účinky a používa sa aj pri liečbe ekzémov a plesní. Levanduľový olej si viete vyrobiť aj v pohodlí svojho domova.

Na výrobu budete potrebovať: olivový olej, sušené kvety levandule (nie rastliny, len kvety).

Postup: Kvety dáme do pohára a na panvici ohrejeme olivový olej.Oleje potrebujeme toľko, aby sa kvety levandule v pohári celej zaliali. Horúcim olejom kvety zalejeme, pohár zakryjeme potravinárskou fóliou a utesníme gumičkou tak, aby fólia neprepúšťala žiadny vzduch. Pohár uložíme na chladné a tmavé miesto a necháme stáť 1 mesiac. Každý deň hrnček pretrepeme, aby sa olej z levandule uvoľnil. Po mesiaci pohár otvoríme, kvety vyberieme a lyžičkou ich poriadne stlačíme. Tak získame vzácny levanduľový olej z kvetov, ktorý uskladníme v uzatvárateľnej sklenenej fľaštičke.

Zdroj:  Healthy holistic living

You Might Also Like